Periodontologinis gydymas

Periodontologinis gydymas

Periodontitas – išgydomas ar tai nuosprendis visam gyvenimui?

Tokį klausimą dažnai girdime iš pacientų, kuriems nustatoma periodontito diagnozė.

Tai susirgimas, kurį būtina gydyti ir ligą sustabdyti tikrai įmanoma. Daug baimių sukelia informacijos apie ligą trūkumas arba gautos informacijos netikslumas.

Periodontitas (anksčiau plačiai vadintas parodontoze) yra lėtinis mikroorganizmų sukeltas uždegimo procesas, apimantys apydančio audinius. Apydantį sudaro dantenos, alveolinis kaulas, danties raištis. Negydoma liga sukelia negrįžtamus pokyčius, kurie ilgainiui pasireiškia, kaip kaulo rezorbcija, vėliau dantų paslankumo atsiradimas. Pats procesas vyksta lėtai, dažniausiai be skausmingų simptomų, todėl labai dažnai ligai diagnozuoti reikalingi išsamūs radiologiniai, mikrobiologiniai tyrimai, periodontologo konsultacijos.

Foto ID 88269639 © Bymandesigns  

Rentgenologinis periodontito sukeltas, viršutinio dantų lanko kaulo rezorbcijos  vaizdas.

Labiausiai paplitę  ligos požymiai į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

Dantenų kraujavimas – požymis, kuris pasireiškia labai dažnai. Kartais pacientai susitaiko su tuo, kad jų dantenos kraujuoja, nes kraujavo visada ir tai yra norma. Tai nėra teisinga. Kraujavimas yra dantenų uždegimo (gingivito) požymis ir jis turi būti gydomas. Dažniausiai uždegimo priežastis yra susikaupusios apnašos, kurios ilgainiui yra nepašalinamos, taip pat ligą gali sukelti ir tam tikrų medikamentų vartojimas, vitaminų trūkumas, netaisyklingos dantų restauracijos. Gingivitą galima išgydyti ir neliks pažeidimų. Tai būtina padaryti.

Svarbu pabrėžti, kad rūkančių pacientų dantenos, netgi sergant gingivitu nekraujuoja. Tam įtakos turi  sutrikusi dantenų audinių kraujotaka, taip pat rūkantiems stebimas didelis dantų kaklelių apsinuoginimas, dėl to pacientai skundžiasi padidėjusiu dantų jautrumu.

Ilgainiui negydomas dantenų uždegimas išplinta ir pažeidžia dantį laikantį raištį, vystosi periodontitas.

Foto ID 69393579 © Yelena Bushtarenko

Dantenų jautrumas gali būti pastovaus uždegimo požymis arba mechaninio dantenų pažeidimo požymis, dėl itin agresyvaus valymo;

Dantų paslankumas pasireiškia, kuomet yra didelis kaulo netekimas;

Dantenų atsitraukimo (recesijos) priežastys gali būti anatominės, dėl sąkandžio ypatumų. Dantenų recesijos labai dažnai yra kaulinio audinio netekimo pasekmė.

Dantenų pūliavimas. Paspaudus danteną, pacientai pastebi pūlių išskyras. Priežastis – giluminai (podanteniniai) konkrementai (akmenys), dantų kanalų infekcija. Tai yra ūmaus uždegimo požymis, kuris reikalauja gydymo nedelsiant.

Blogas burnos kvapas, bei blogas skonis burnoje dažnai lydi dantenų susirgimus, bet dažniausiai jų tikroji priežastis yra virškinimo problemos, tonzilių uždegimas.

ID 51107439 © Mykola Lukash

 

Vyrauja klaidinga nuomonė, kad šia liga serga tik vyresnio amžiaus pacientai.

Periodontitu gali sirgti bet kokio amžiaus pacientai, bet visgi periodontitu (ypač lėtiniu periodontitu) dažniau linkę sirgti vyresni nei 35 metų žmonės. Viena iš periodontito rūšių – agresyvus periodontitas – būdingas jauniems, iki 30  metų, žmonėms. Ši liga – gana reta.

Nėščiosios moterys taip pat yra didesnės rizikos grupėje. Apie trisdešimt procentų nėščiųjų serga periodontitu. Šis susirgimas reikalauja gydymo, todėl gydymą pradėti būtina ir nėštumo metu.

Savalaikis gydymas yra labai svarbus, nes sergant periodontitu randamas didesnis uždegimo mediatorių kiekis vaisiaus vandenyse ir placentoje. Manoma, kad tai gali lemti priešlaikinį gimdymą. Dėl panašių priežasčių gali gimti ir mažesnio svorio kūdikiai: uždegimo mediatoriai trukdo kraujui patekti į placentą ir sukelia placentos nekrozę, kartu sulėtindami vaisiaus augimą. Tinkama dantų priežiūra ir ligų profilaktika yra būtini.

Ar periodontitas yra paveldimas?

Periodontitas yra mikroorganizmų sukeltas infekcinis susirgimas. Pagrindinį vaidmenį ligos išsivystymo mechanizme vaidina specifiniai patologiniai mikroorganizmai, aptinkami burnoje. Ligai prasidėti svarbus patologinių, ligą sukeliančių, mikroorganizmų kiekis ir organizmo imuninis atsakas į sukėlėjus. Pacientų, turinčių didesnį polinkį susirgti periodontitu, seilių mėginyje, kuris yra analizuojamas atliekant mikrobiologinį tyrimą, randamas didesnis patogeninių mikroorganizmų kiekis. Polinkis susirgti periodontitu yra paveldimas, tačiau šios ligos galima išvengti net ir turint genetinį polinkį. Tokiu atveju reiktų taikyti intensyvesnę asmeninę ir profesionalią dantų priežiūrą.

Mikrobiologinio tyrimo pavyzdys.

Mikroorganizmų kiekio nustatymas yra svarbus nustatant diagnozę ir parenkant periodontito gydymo taktiką. Tačiau ne mažiau svarbi yra organizmo imuninė sistema ir kaip ji reaguoja į ligos sukėlėją, ar ji sugeba palaikyti pusiausvyrą ir neleidžia pasireikšti ligai. Reikia išsiaiškinti, ar yra papildomų rizikos faktorių, tokių kaip stresas, rūkymas, imuninę sistemą, slopinančių medikamentų vartojimas, tam tikrų lėtinių susirgimų, tokių kaip cukrinis diabetas, kraujo ligos. Žr. Periodontitą sukeliantys faktoriai. Tuomet rizika susirgti periodontitu ženkliai padidėja. Yra atrasta keletas genų dėl kurių paveldėjimo gali greičiau išsivystyti periodontitas. Jeigu vienas iš tėvų serga šia liga, tikimybė susirgti ženkliai padidėja. Tai siejama su burnos mikrofloros sudėtimi – sergančiųjų palikuonims dažniausiai randamas didesnis periodontologinių patogeninių mikoorganizmų kiekis. Tokių  pacientų specifinis organizmo atsakas į patogenus būna išreikštas stipriau, pirmieji ligos simptomai pasireiškia anksčiau. Net esant palyginti mažam apnašo kiekiui pasireiškia uždegimo požymiai, vyksta intensyvesnis kaulo netekimas.

Periodontito gydymas

Gydymas priklauso nuo ligos sudėtingumo. Pirmiausia reikia sustabdyti uždegimą sumažinant arba pašalinant infekciją – periodontitą sukėlusius mikroorganizmus. Tokiu būdu stabdomas periodonto audinių irimas.

Gydymas prasideda nuo diagnostikos, kurią dažniausiai atlieka burnos higienistas arba odontologas. Atliekama apžiūra, zondavimas, surenkama bendra sveikatos anamnezė, rekomenduojama atlikti radiologinį visos burnos ištyrimą (panoraminė ar 3D kompiuterinė tomografija), esant indikacijoms rekomenduojamas mikrobiologinis tyrimas.

Gydymo etapai:

Diagnostika, ligos nustatymas.

Pradinė fazė – konservatyvus periodontito gydymas. Tai yra svarbiausia gydymo dalis.

Pirmojo vizito metu atliekamas zondavimas periodontologinių kišenių nustatymui, įvertinami asmeniniai individualios burnos higienos įgūdžiai, surenkama anamnezė. Profesionalios burnos higienos procedūros metu pašalinamos minkštosios ir kietosios dantų apnašos. Pašalinami po  dantenomis susikaupę konkrementai, atliekama dantenų kišenių dezinfekcija. Priklausomai nuo indikacijų ir ligos išsivystymo laipsnio atliekamas viršdanteninis ir podanteninis danties paviršių ir šaknų poliravimas. Parenkami medikamentai (skalavimo skysčiai/geliai), skatinantys gijimą, bei individualios burnos priežiūros priemonės.

ID 138451816 © Kuprevich 

Svarbu pabrėžti, kad gijimo procesas tiesiogiai priklauso nuo paciento įsitraukimo ir nuoseklaus visų instrukcijų vykdymo.

Antrasis vizitas paskiriamas po 1-2 savaičių. Šio vizito metu vėl atliekamas zondavimas (išmatuojamas kišenių gylis) pašalinami likę konkremetai, atliekamas dantų poliravimas, koreguojami individualios asmeninės higienos įgūdžiai. Esant indikacijoms atliekamos dantų jautrumo mažinimo procedūros.

Svarbu pabrėžti, kad priklausomai nuo ligos laipsnio ir susikaupusių konkrementų kiekio pradinė fazė gali užtrukti iki 3 mėnesių. Kartais ūmiam procesui sustabdyti ir atlikti kokybišką visų konkrementų valymą reikalingi daugiau nei 2 vizitai. Pradinės fazės trukmė taip pat priklauso nuo paciento įsitraukimo ir bendradarbiavimo, bei organizmo atsako į gydymą.

Gijimo fazė.

Po pirmosios gydymo fazės (konservatyvaus periodontito gydymo) pacientas paliekamas ilgesniam gijimo laikotarpiui ir kviečiamas apžiūrai bei būkles įvertinimui praėjus  3 mėnesių laikotarpiui nuo paskutinio apsilankymo. Žinotina, kad jei  gydymas pradėtas esant pažengusiai ligos stadijai, šio vizito metu gali būti reikalingas išlikusių nesugijusių patologinių periodonto kišenių gydymas.

Apie konkrečius gijimo rezultatus galima spręsti praėjus ne mažiau nei 6-9 mėnesiams. Kai kuriais atvejais tam, kad būtų visiškai pašalintas uždegimas ar infekcija, reikalingas gydymas chirurginėmis priemonėmis. Siekiant atstatyti dėl ligos susidariusius minkštųjų (dantenų) ir kietųjų (kaulo) audinių defektus kartais taip pat reikia taikyti chirurginį gydymą. Tokiais atvejais pacientas nukreipiamas periodontologo konsultacijai.

Palaikomasis gydymas.

Po sėkmingo konservatyvaus periodontito gydymo, kuomet pašalinami visi susikaupę viršdanteniniai ir podanteniniai konkrementai ir mikroorganizmų sankaupos, pašalinamas uždegimas bei stebimas periodontologinių kišenių sumažėjimas, pacientas perkeliamas į palaikomojo gydymo fazę. Tai labai svarbi gydymo fazė, nes daugeliu mokslinių tyrimų nustatyta, jog periodontologinės kišenės, gilesnės nei 6 mm, be taisyklingo palaikomojo gydymo atsinaujina 50% atvejų.

Kas yra palaikomasis gydymas?

Tai periodiškai atliekamos profesionalios burnos higienos procedūros, skirtos burnos ertmės sveikatai palaikyti.

Koks procedūrų periodiškumas?

Priklausomai nuo ligos istorijos, paciento individualios burnos higienos įgūdžių, rizikos faktorių profesionalios burnos higienos procedūros atliekamos kas 3-6  mėnesius.

Ši fazė yra ypač svarbi, nes palaikomojo gydymo dėka patogeninių mikroorganizmų kiekis sumažinamas iki tokio mažo kiekio, kuomet nepasireiškia jokie ligos simptomai, pacientas džiaugiasi pagerėjusia dantenų sveikata ir liga yra sustabdyta. Šią gydymo fazę galime palyginti su žmonių, kontroliuojančių savo kūno svorį, pavyzdžiu: kad išlaikytų tobulas formas,  būtina pakeisti gyvenimo būdą, aktyvumo lygį, savo valgiaraštį. Taip pat yra ir periodontito atveju – svarbi kasdienė gera individuali burnos higiena bei palaikomasis gydymas. Laikantis šių punktų liga yra kontroliuojama ir neprogresuoja – paciento periodonto būklė išlieka stabili.

Kodėl periodontitas toks pavojingas?

Dantys yra vienas iš svarbiausių organų burnoje, nulemiantis burnos higieną ir jos sveikatą. Burnos sveikata mus veikia labiau nei įsivaizduojame. Mokslininkų nuomone, dantenų liga gali sužadinti uždegimą ne tik burnoje, bet ir visame organizme, o tai gali prisidėti prie daugelio kitų ligų atsiradimo. Uždegimo teorija iš tikrųjų galėtų pagrįsti tai, kodėl periodontitas susijęs su vadinamosiomis sisteminėmis ligomis: cukriniu diabetu, reumatoidiniu artritu, Alzheimerio liga ir lėtine inkstų liga. Viename tyrime konstatuota, kad išgydžius dantenų ligą, pagerėja viso organizmo būklė.

Vienoje paskelbto tyrimo apžvalgoje nagrinėtas ryšys tarp periodontito ir aterosklerozės – arterijų kietėjimo ir siaurėjimo dėl riebalų nuosėdų. Be to, padaryta išvada, kad asmenų, kurie turėjo aterosklerozinių plokštelių, dantenų būklė buvo prastesnė nei individų, kurių arterijos normalios. Taigi, tyrėjai paskelbė teoriją, kad burnos bakterijos prilimpa prie plokštelių, kurios riebalų pavidalu susikaupusios įvairiose organizmo vietose, ypač koronarinėse arterijose, ir gali veikti kraujo srautą. – Ar gali nesveikos dantenos išprovokuoti insultą? – Mokslininkai nustatė, kad dantenų liga, kuri ir taip jau sukelia žmogui nemažai diskomforto, iš esmės padidina jo riziką patirti insultą.

ID 129903917 © Guniita

Kitame tyrime, kuriame dalyvavo kokia nors plaučių liga sergančios moterys, tyrėjų komanda konstatavo, kad aistringos rūkalės paprastai sirgdavo ir periodontitu. Kiti mokslininkai taip pat konstatavo reikšmingą ryšį tarp periodontito ir rūkymo intensyvumo bei plaučių vėžio raidos – rūkančioms moterims, kurios sirgo periodontitu, rizika buvo didesnė, nei buvo galima numatyti nagrinėjant kiekvieną veiksnį atskirai.

Atlikti lėtinio periodontito paplitimo Lietuvoje tyrimai rodo, kad net 90 proc. žmonių turi tam tikro sunkumo šios ligos požymių, o 45 proc. žmonių, vyresnių nei 35 metai, serga sunkia lėtinio periodontito forma. Periodonto ligos plačiai paplitusios tarp suaugusių Lietuvos gyventojų, jų paplitimas siekia net 95,7 proc. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, periodonto ligos – antra pagal dažnį priežastis, dėl ko Lietuvos gyventojai netenka dantų, turi nepatenkinamą burnos sveikatą bei pastovų užslėptą infekcijos židinį organizme.

Konservatyvų periodontito gydymą atlieka burnos higienistė Natalija Lukauskienė

Kontaktai

Kernavės g. 88-137, Vilnius
El. paštas: info@dicentras.lt
Tel. +370 672 63364

Darbo laikas
I-V 09:00 - 17:00

Parašykite mums