Ortodontinis gydymas

Ortodontinis gydymas

Ortodontinis gydymas – tai netaisyklingos dantų padėties ir/ar netaisyklingo sąkandžio korekcija. Taisyklingas sąkandis užtikrina lengvesnį dantų išvalymą ir taip sumažiną dantenų uždegimų (gingivitų, periodontitų), bei dantų ėduonies tikimybę. Netaisyklingai kontaktuojantys dantys greičiau dėvisi, gauna nevienodą krūvį kramtant, gali sukelti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimus.

Kada tinkamiausias laikas atvykti pas ortodontą? Pagal Skandinavijos šalių protokolus kiekvieno aštuonerių metų vaiko sąkandis turi būti įvertintas ortodonto. Toks amžius pasirinktas neatsitiktinai. Aštuonerių metų jau išdygę nuolatiniai kandžiai, bei pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Tačiau dar neprasidėjęs antras dantų kaitos etapas.

Pirmojo apsilankymo metu įvertinamas sąkandis, žandikaulių augimas, daroma panoraminė dantų rentgenograma, kuri leidžia įvertinti ar yra visos nuolatinių dantų užuomazgos, ar taisyklinga užuomazgų padėtis, ar nėra papildomų dantų ir t.t. Jei šiame etape nukrypimų nuo normos nėra, joks gydymas netaikomas, tėveliai informuojami į ką atkreipti dėmesį prasidėjus antram dantų kaitos etapui.

Jei stebimi nedideli nukrypimai, gali būti rekomenduojamas gydymas išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelės, treineriai). Jei vaikas dėl traumos, ar ėduonies neteko pieninių dantų, daromi vietą nuolatiniams dantims išlaikantys aparatai.

Jei nustatomas netolygus žandikaulių augimas planuojamas gydymas funkciniais aparatais, jis dažniausiai pradedamas 10-12m. Vėliau, jei reikia, tęsiamas breketų sistemomis.

Jei žandikaulių augimas normalus, tačiau dantys susigrūdę – gydymas breketų sistemomis pradedamas nuolatiniame sąkandyje, apie 12-14m. Šis amžius palankus tuo, kad galima šiek tiek įtakoti augimą, dantys lengviau pasiduoda judesiui.

Visi nuolatiniai dantys (išskyrus protinius) išdygsta apie 12 metus. Jei šiame amžiuje dar yra likusių pieninių dantų ir jie nepaslankūs, būtinai reikia pasirodyti ortodontui. Laiku suplanavus ir pradėjus gydymą jis vyksta sklandžiau ir yra lengviau kontroliuojamas, trunka trumpiau.

Suagusiųjų ortodontinis gydymas. Amžiaus ribos dantų tiesinimui breketais nėra. Vis daugiau suaugusiųjų pasiryžta ortodontiniam gydymui. Galima išskirti dvi grupes. Viena – žmonės, kurie paauglystėje nenorėjo gydymo, ar neturėjo sąlygų gydytis. Jei kas kartą žiūrint į veidrodį žmogus mato tik kreivus dantis, jei fotografijose nesišypso tik dėl to, kad nesimatytų šypsenos, ilgainiui tai pradeda erzinti. Taip palaipsniui pribręsta pasiryžimas kažko imtis. Dažną pastūmėja kolega išsilyginęs dantis, kiti tiesiog pavargsta kas porą mėnesių lankytis pas burnos higienistus, nes susigrūdę dantys labiau kaupia apnašą, greičiau formuojasi dantų akmenys.

Kita grupė – žmonės, kuriems ortodontinis gydymas yra paruošiamasis, atliekamas prieš dantų implantavimo ar protezavimo procedūras. Šiuo atveju pagerinama esančių dantų padėtis, sudaromos palankesnės sąlygos planuojamiems protezams ar implantams. Dažnai tuo pačiu koreguojamas ir priekinių dantų susigrūdimas.

Kodėl vis daugiau suaugusiųjų pasiryžta ortodontiniam gydymui? Patarlė sako, kad pagal rūbą sutinka, pagal protą palydi. Šiandieniame pasaulyje labai svarbus pirmas įspūdis, o šypsena – labiausiai įsimenantis veido bruožas. Jei formuodami savo įvaizdį atidžiai renkamės rūbus, avalynę, aksesuarus kodėl nepasirinkus gražios šypsenos? Didesnė tikimybė, kad šypseną įsimins labiau nei batus.

Metaliniai breketai – labiausiai paplitusi išorinių breketų rūšis. Breketų sistemos lankas prie breketų tvirtinamas metaline arba elastine ligatūra. Kontroliniai vizitai kas 4-8 sav.

Skaidrūs safyriniai breketai (Radiance) – pageidaujantiems mažiau pastebimo gydymo. Breketai yra skaidrūs kaip stiklas, gaminami iš dirbtinio safyro. Kontroliniai vizitai, kaip ir su metaliniais breketais kas 4-8sav.

Beligatūriniai breketai (Smart Clip, Damon, Empower, In-Ovation) – pažangiausi iš šiuo metu esančių išorinių breketų. Išvaizda beveik nesiskiria nuo įprastų metalinių breketų, tačiau breketų sistemos lankas fiksuojamas prie breketo ne ligatūra, o pačiame brekete esančiomis durelėmis ar kabliukais. Taip visoje breketų sistemoje sumažinama trintis ir gydymas vyksta greičiau, kontroliniai vizitai retesni, kas 8-10 sav. Mažesnis dantų jautrumas po breketų sistemos aktyvacijos. Gydant beligatūriniais breketais rečiau tenka šalinti dantis, norint juos sutalpinti į dantų lanką.

Keramikiniai beligatūriniai breketai – suderina beligatūrinių breketų privalumus bei keramikinių breketų estetiką.

Vidiniai (liežuviniai) breketai – breketai fiksuojami iš liežuvio pusės, patys estetiškiausi, kad juos turite žinos tik gydytojas ir Jūs. Šiuos breketus renkasi daug bendraujantys, reprezentacines pareigas užimantys žmonės, kuriems ypač svarbi išvaizda, ar tiesiog tie, kurie nori, kad gydymas būtų nematomas. Tinka ne visais atvejais.

2D liežuviniai breketai – breketai fisuojami iš liežuvio pusės, skirti nesudėtingiems atvejams, koreguoja dantų padėtį tik dviejose, o ne trijose plokštumose.

Plokštelės – gaminamos iš plastmasės su užlaikančiais kabliukais, gali būti vienas, ar keli sraigtai. Lengvai įdedamos ir išimamos. Plokštelėmis gydomi nesudėtingi atvejai, dažniausiai mišriame sąkandyje (6-10m.). Kontroliniai vizitai kas 4-6 sav.

Tiesinančios kapos – skaidrios, beveik nematomos. Gydymas planuojamas skaitmeniniu būdu, pagaminant seką kapų, kurios viena nuo kitos šiek tiek skiriasi. Kapos turi būti nešiojamos 22-23 val. per parą išsiimant tik valgant ir valant dantis. Didžiausias privalumas – jokio metalo burnoje ir galimybė išsiimti kapą.

Mikroimplantai

Iš pirmo žvilgsnio jie panašūs į paprastą sraigtelį. Pagaminti iš medicinio plieno, 6-8mm ilgio. Mažyčiai, tačiau labai svarbūs ortodontiniame gydyme. Naudojant mikroimplantus galima pasiekti rezultatus, kurie be jų būtų neįmanomi. Sriegiami, kuomet reikia papildomos atramos, atlaiko didesnes jėgas, nei dantys, ir skirtingai nuo dantų – nejuda. Tai laikina priemonė, baigus ortodontinį gydymą, mikroimplantas išsukamas ir jau po kelių dienų net nematyti, kad jis ten buvo. Mikroimplanto įsukimas – nesudėtinga procedūra. Trunka apie pusvalandį, taikoma vietinė nejautra, panašiai kaip ir gydant dantis. Ar jūsų gydymui reikės mikroimplanto priklauso nuo gydymo tikslų, Jūsų sąkandžio ir gydymo plano.

Greitas ortodontinis gydymas

Iš tiesų, tai nepabaigtas ortodontinis gydymas, kuomet sąkandis visiškai nekoreguojamas. Keičiama tik priekinių dantų padėtis. Gydymas trunka 4-10mėn. Svarbu pažymėti, kad po tokio gydymo visą gyvenimą tenka nešioti palaikančiuosius aparatus (reteinerius), tai gali būti kapa, plokštelė, ar ant dantų pritvirtintas reteineris.

Ortodontinis gydymas prieš protezavimą ar implantavimą.

Susiruošėte sriegtis implantą vietoj seniai netekto danties, tačiau aplinkiniai dantys pakrypę, nusileidę, pasisukę? Norite pakeisti senus nusidėvėjusius vainikėlius ar tiltus, tačiau esamų dantų padėtis nelabai palanki protezavimui? Tokiu atveju rekomenduojamas paruošiamasis ortodontinis gydymas. Šio gydymo metu suformuojami optimalaus dydžio tarpai, koreguojamas danties pakrypimas, uždaromi nepageidaujami tarpai. Gydymo planas sudaromas bendrai su implantologų ir gydytoju odontologu ortopedu.

Kontaktai

Kernavės g. 88-137, Vilnius
El. paštas: info@dicentras.lt
Tel. +370 672 63364

Darbo laikas
I-V 09:00 - 17:00

Parašykite mums